زندگی با طعم لادن

زندگی با طعم لادن

"یادداشت های لادن" بخشی از تجربیات و تفکرات نویسنده ست.
از اینکه مطالب این وبلاگ را بدون اجازه کپی نمیکنید سپاسگزارم.

+ برخی از مطالب قدیمی که مناسب زمان خاصی بوده، به خاطره ها پیوسته.

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۷ ثبت شده است

خودم رو میدونم چند ماهی میشه زندگیم ریخته به هم. اوضاع احوالم خوب نیست.  غصه بیشتر میخورم در حالی که خوب میدونم اشتباهه. وبلاگ کمتر میام. کمتر حوصله ی خوندن وبلاگ دوستای چند ساله م رو دارم، از اونم کمتر می نویسم. مغزم انگار خالی شده، ذوقم کور شده و در حد لاک پشتی توی آکواریوم کند شدم. اما...

از همه اینا بدتر اینه که میبینم حال بقیه دوستام، وبلاگ نویسا، دور و بریا همه خوب نیست. جدی غم انگیزه. کاش دست کم شماها شاد باشید. خوب بنویسید حظ کنیم از خوندن وبلاگاتون. 


سلام بر حسین (ع)

۴ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۹ شهریور ۹۷ ، ۰۰:۵۶
لادن --

دختری که پادشاه سوئد را نجات داد، از نظر من یه کتاب شلوغه. به زبان طنز نوشته شده ولی پر از اطلاعات علمی، تاریخی، سیاسی، نظامی و... . از اینکه چه جوری میشه با اتیلن گلیکول یه سگ رو مسموم کرد و اطلاعاتی درباره ی بمب اتمی گرفته تا نقد کمونیست و مارکسیست و فاشیست و سوسیالیست و کلی یست دیگه! اما اینا باعث نمیشه حوصله تون ازش سر بره، کتاب رو زمین بذارید و تا انتها با شخصیت اول داستان ( نومبکو نابغه) همراه نشید.

 داستان درباره ی دختر سیاه پوستی به نام نومبکو نوشته شده که متولد یه محله ی زاغه نشین در حاشیه ی شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبیه. نومبکو که هوش بالایی به ویژه در ریاضی داره طی یه ماجرای عجیب موفق میشه خوندن و نوشتن یاد بگیره و در اثر یه تصادف سر از یه مرکز تحقیقات اتمی در میاره اونم به عنوان پیشخدمت. اما هوش بالا و علاقه ی شدید نومبکو به مطالعه باعث به وجود اومدن ماجراهای شگفت انگیز بعدی میشه. آخرشم سر از سوئد در میاره و با آدمای عجیب تر از خودش روبرو میشه.

در مجموع داستان پر ماجرا و جذابیه. به من باشه میگم بهتر بود اسم اصلی کتاب رو برای ترجمه ی فارسی انتخاب میکردن: بی سوادی که خواندن و نوشتن بلد بود. 

در مقدمه کتاب میخونیم:

از نظر علم آمار، احتمال این که یک آدم بی سوادِ بزرگ شده در سوئتوی دهه ی 1970 روزی متوجه شود با پادشاه و نخست وزیر سوئد در یک کامیون حمل سیب زمینی گرفتار شده است یک به 45766212810 است.

البته این درصد احتمال بر اساس محاسبات همان فرد بی سواد تخمین زده شده است. 


دختری که پادشاه سوئد را نجات داد، یوناس یوناسون،  ترجمه کیهان بهمنی،  نشر آموت ، چاپ چهارم بهار 95، 578 صفحه 


۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۳ شهریور ۹۷ ، ۲۲:۵۴
لادن --

مدتها بود به خودم وعده ی خوندن یه کتاب عاشقانه ی کلاسیک داده بودم. و بالاخره رفتم سراغ غرور و تعصب، نوشته ی جین آستین. سالها پیش فیلمش رو دیده بودم و خیلی هم دوست داشتم اما کتابش رو به سختی تموم کردم. نه اینکه خوب نباشه، شاید من توی این فضاها نبودم. حتی فکر کردم شاید بهتر بود کتاب دیگه ای از این نویسنده برمیداشتم. شاید دفعه ی بعد که رفتم کتابخونه همین کار رو بکنم.

با کتاب احتمالا آشنایی داشته باشید بس که توی این فضای مجازی درباره ش نوشتن. من از این بخشای کتاب بیش از همه خوشم اومد ( و البته اون سکانس که برای اولین بار هر دو حقیقت رو از دید خودشون مطرح میکنن و طوفانی از حس های مختلف به پا میشه) :

" هیچ چیز فریبنده تر از تظاهر به فروتنی نیست. خیلی وقت ها فروتنی در حکم بی توجهی به نظر دیگران است، گاهی هم به رخ کشیدن است به شکل غیر مستقیم. "


" ... خیلی وقت ها ما با خیالات مان خودمان را فریب می دهیم.  زن ها خیال می کنند تحسین و ستایش معنایی بیش از تحسین و ستایش دارد."


" فقط هنگامی به گذشته بیندیشید که یادآوری اش سبب رضایت تان می شود. "


+ غرور و تعصب، جین آستین، ترجمه: رضا رضایی، نشر نی، 445 صفحه


 این ویدئوی معرفی کتابش هم عالیه. 

۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۲ شهریور ۹۷ ، ۱۴:۱۸
لادن --

به خط خطیای روی میز اشاره میکنم و میگم: 

- این چیه؟ چه کاریه آخه؟ بزرگ شدی دیگه، داری میری کلاس اول. میدونی که اگه بخوای بنویسی یا نقاشی کنی باید برگه بگیری ازم. 

با یه دستپاچگی بامزه ای میگه: 

+ نه عمه جان! اینا رو اینجا کشیدم که هر بار دیدی یادت بیفته که من همیشه به تو فکر میکنم. 


محبت بعضی وقتها شکل نامتعارفی داره ولی همیشه دلنشینه. 

۲ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰ ۰۵ شهریور ۹۷ ، ۰۱:۵۱
لادن --

آخرین بار که یه ماجرای هیجان انگیز و خاطره ساز داشتم کی بوده؟ یادم نمیاد. چقدر همه چیز بی مزه و تکراری و خالی از معنی شده. آخرین بار که قلبم به شدت به تپش افتاد کی بود؟ یادم نمیاد. نکنه مُردم، هنوز باور ندارم. 

+ لطفا برای سلامتی دوست کوچک و خوش قلبم روژان دعا کنید. لعنت به سرطان. 

۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۱ شهریور ۹۷ ، ۰۱:۳۹
لادن --